Tárgyi eszköz értékcsökkenésének elszámolása

2024.10.23

Az értékcsökkenés (amortizáció) a számvitelben egy olyan eljárás, amely során a vállalkozás eszközeinek beszerzési vagy előállítási költségét időarányosan leírják az eszköz hasznos élettartama alatt. 
Az értékcsökkenés célja, hogy az eszköz használata során fellépő elhasználódást, avulást vagy értékcsökkenést tükrözze a pénzügyi kimutatásokban. Az értékcsökkenés elszámolása biztosítja, hogy az eszközök költsége is egyenlően kerüljön felosztásra a beszámolási időszakok között, amíg az eszköz hasznos élettartama le nem jár. Tehát, az értékcsökkenés elszámolása biztosítja, hogy az eszközök költsége egyenlően kerüljön felosztásra a beszámolási időszakok között, amíg az eszköz hasznos élettartama véget nem ér, és így a vállalkozás eredménykimutatása pontosan tükrözi az eszközök használatából fakadó költségeket.

Nem számolható el terv szerinti értékcsökkenés:

  • a földterület,
  • a telek,
  • az erdő bekerülési (beszerzés) értéke után,
  • az üzembe nem helyezett beruházásnál,
  • a képzőművészeti alkotásnál,
  • a régészeti leletnél,
  • az olyan kép- és hangarchívumnál, illetve egyéb gyűjteménynél, egyéb eszköznél, amely értékéből a használat során sem veszít, illetve amelynek értéke (különleges helyzetéből, egydi mivoltából adódóan) évről évre nő.

Kivéve: a bányaművelésre, veszélyes hulladék tárolására igénybe vett földterület, telek.

A tárgyi eszközöknek a hasznos élettartam végén várható maradványértékkel csökkentett bekerülési értékét azokra az évekre kell felosztani, amelyekben ezeket az eszközöket előreláthatóan használni fogják.

A vállalkozásnak számviteli politikájában meg kell határoznia az amortizációs politika részeként:

  • a maradványérték összegét és
  • a hasznos élettartam hosszát.

Hasznos élettartam: az az időszak, amely alatt az amortizálható eszközt a gazdálkodó időarányosan az eredmény terhére elszámolja, illetőleg ameddig az eszközt a várható fizikai elhasználódás (tevékenységre jellemző körülmények, az eszköz fizikai jellemzői), erkölcsi avulás (technológiai változások), valamint az eszköz használatával kapcsolatos jogi és egyéb korlátozó tényezők figyelembevételével várhatóan használni fogja.

Maradványérték: a rendeltetésszerű használatbavétel, az üzembe helyezés időpontjában - a rendelkezésre álló információk alapján, a hasznos élettartam függvényében - az eszköz meghatározott, a hasznos élettartam végén várhatóan realizálható értéke. Nulla lehet a maradványérték, ha annak értéke valószínűsíthetően nem jelentős. 

Az évenként elszámolandó értékcsökkenésnek a bekerülési értékhez (bruttó értékhez) - maradványérték megállapítása esetén a maradványértékkel csökkentett bekerülési értékhez (bruttó értékhez) - viszonyított arányát az egyedi eszköz várható használata, ebből adódó élettartama és erkölcsi avulása, az adott tevékenységre jellemző körülmények figyelembevételével kell megtervezni, és azokat a nyilvántartásokon történő rögzítést követően a rendeltetésszerű használatbavételtől, az üzembe helyezéstől kell alkalmazni.

Az üzembe helyezés időpontja az eszköz rendeltetésszerű hasznosításának a kezdő időpontja.
Az üzembe helyezést hitelt érdemlő módon dokumentálni kell.

Terv szerinti értékcsökkenést a már rendeltetésszerűen használatba vett, üzembe helyezett tárgyi eszközök után kell elszámolni addig, amíg azokat rendeltetésüknek megfelelően használják.

A tárgyi eszközök esetében a számviteli törvény elveinek és tételes előírásainak megfelelő amortizációs módszerek közül választhat a vállalkozás:

  1. Lineáris leírás: az egymást követő években azonos összegű értékcsökkenés kerül elszámolásra.
  2. Degresszív leírás: az egymást követő években csökkenő összegű értékcsökkenés kerül elszámolásra számtani vagy mértani sor alkalmazásával (pl. évek számának összege módszer vagy nettó jelenérték alapján)
  3. Teljesítményarányos leírás: az amortizáció évenkénti elszámolása a tényleges igénybevétel arányában történik.
  4. Abszolút összegű leírás: a gazdálkodó az évenkénti értékcsökkenés összegét határozza meg, nem pedig az évenkénti leírás mértékét.
  5. Progresszív leírás: az egymást követő években növekvő összegű értékcsökkenés kerül elszámolásra.

Nem számolható el:

  • terv szerinti, valamint terven felüli értékcsökkenés a már teljesen leírt tárgyieszközöknél;
  • terv szerinti értékcsökkenés a tervezett maradvényértéket elért tárgyi eszközöknél.